تعاریف و اصطلاحات

در طول این سلسله مقالات عباراتی بکار میروند که ممکن است سوال برانگیز باشند. مثل:

  • منظور از کشور شفاف چیست؟
  • منظور از کشور فاسد چیست؟
  • جهان اول و جهان سوم چیستند؟
  • و…

در این بخش هدف آموزش این مفاهیم نیست. چرا که خواننده ممکن است خود اطلاعات وسیعتری از برخی از این مفاهیم داشته باشد. منظور مشخص کردن این نکته است که نویسنده در هنگام نوشتن این مقالات چه منظوری از کاربرد این عبارات داشته است.

  • کشور شفاف، کشور شفاف و قانونمند، کشور فاسد، کشور بی‌قانون: شاخصی وجود دارد به نام شاخص پیشگیری از فساد. یک سازمان بین‌المللی به نام شفافیت بین‌الملل این شاخص را ارائه میدهد. بر اساس این شاخص کشورها نمره‌ای از صفر تا صد بر حسب میزان پیشگیری از فساد، بی‌عدالتی، سو‌استفاده از مقام دولتی و رشوه‌خواری دریافت میکنند. منظور از کشورشفاف یا کشورقانون مند در این مقالات کشورهایی هستند که نمره آنها در این شاخص بالاتر از ۶۰ باشد. منظور از کشور فاسد هم کشوریست که نمره‌ای زیر ۳۰ گرفته باشد. در مورد سایر کشورها هم نظری ندارم. من شخصا شاخص پیشگیری از فساد را قبول دارم. اگر تابحال در مورد این شاخص چیزی نشنیده‌اید نگاهی به وبسایت آنها بیاندازید. خالی از لطف نیست.
  • کشورهای مولد و کشورهای مصرف کننده: از نظر نویسنده کشورهای مولد کشورهایی هستند که بیشتر واردات آنها مواد خام و بیشتر صادرات آنها محصولات هستند. کشورهای مصرف‌کننده برعکس بیشتر محصولات وارد کرده و بیشتر مواد خامشان را صادر میکنند. از این لحاظ عربستان سعودی (صادرات نفت، واردات لوازم الکترونیکی، البسه، غذا، خودرو و غیره…)، ایران (صادرات نفت و گاز و مواد معدنی، واردات لوازم الکترونیکی، البسه، غذا، خودرو و غیره…) و حتی کانادا صادرات نفت و زغال سنگ و مواد معدنی و کشاورزی، واردات لوازم الکترونیکی، البسه، غذا، خودرو و غیره…) مصرف‌کننده محسوب شده و کشورهایی مانند چین و ژاپن (واردات نفت و گاز و برخی مواد معدنی، صادرات هرچه که بتوان ساخت!) مولد محسوب میشوند. کشورهای بین این دو دسته هم کشورهای در حال توسعه محسوب میشوند. اگر رشته تحصیلی شما مدیریت باشد برای مهاجرت ممکن است اهمیت ندهید مقصد شما ژاپن است یا کانادا. ولی اگر شما فرضا مهندس الکترونیک هستید باید بدانید در کانادا ممکن است کاری برای شما نباشد ولی در ژاپن چرا.
  • جهان اول، دوم و سوم: این تعریف در حین جنگ سرد گسترش یافته. جهان اول طرف‌دار آمریکا، اکثرا دموکراتیک و پیشرفته. جهان دوم طرفدار شوروی، دیکتاتوری و فقیر. جهان سوم طرف هیچ کدام نبوده، گاه دموکراتیک گاه دیکتاتوری و عمدتا فقیر. بعدها جهان چهارمی هم گویا اضافه شده: مردمی که به عنوان کشور شناخته نمیشوند! برای اطلاعات بیشتر اینجا را بخوانید.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: