مجازاتهای بین‌المللی بخاطر داشتن تابعیت خاص

شما به دلیل داشتن تابعیتی خاص ممکن است مورد مجازاتهای بین‌امللی قرار بگیرید. برای مثال به عنوان ایرانی شما قادر به استفاده از نظام بانکی جهانی نیستید! شما نمیتوانید بدون واسطه و در بانکهای کشورهای خارجی حساب بانکی باز کنید و از از مسترکارت و ویزا استفاده کنید. ممکن است بگویید من برای چه به نظام بانکی جهانی نیاز دارم؟ با پیوستن به نظام بانکی جهانی شما نیازی به حمل پول نقد در سفرهای خارجی خود نخواهید داشت و کارت اعتباری شما بسادگی همه جا حکم جایگذین پول نقد شما را خواهد داشت. متخصصین آی‌تی در سراسر دنیا مشکلی از بابت کمبود دستمزد متوسط در محل زندگی خود ندارند. چرا که با استفاده از اینترنت آنها میتوانند برای کارفرماهای خارجی کار کرده و دستمزد خود را از طریق نظام بانکی جهانی در محل زندگی خود دریافت کنند. تصور کنید در کشور هند با مخارجی پایین برای زندگی و خورد و خوراک متولد شده‌اید ولی از طریق سایتهایی مثل ای‌لنس برای کارفرماهای خارجی کار کرده و حقوقی معادل یک شهروند اروپایی دریافت میکنید. همه اینها از داخل خانه شما انجام میشود و شما برای کار حتی نیاز ندارید داخل شهر محل زندگی خود جابجا بشوید! این امکانات برای یک ایرانی وجود ندارد. من راجع به راههای غیر قانونی دورزدن تحریمها صحبت نمیکنم.

بسیاری از کشورها قوانینی استثنائا برای مشکل‌کردن سفر شهروندان ایرانی به خارج ایجاد کرده اند. برای مثال یک مهندس در هرجای دنیا ممکن است قصد سفر به مناطقی معروف به چارتر سیتی یا مناطقی که مهاجران میتوانند آنجا اقامت گذیده و بدون نیاز به تشریفات سنگین اداری به کار و زندگی بپردازند سفر کرده به جستجوی کار پرداخته و سپس ساکن شوند. سنگاپور و مالزی به مردم جهان اجازه میدهند برای یک تا چند ماه در این مناطق سکونت داشته به جستجوی کار بپردازند و در صورتی که کار پیدا کردند اقامت آنها تا مدت زمان قرار داد کاری خواهد بود و پس از آنهم به شخص مدتی برای جستجوی کار جدید فرصت داده خواهد شد. شهروندان ایرانی از این امکان هم محروم هستند! برای یک ایرانی فقط دو هفته فرصت برای ماندن در خاک سنگاپور یا مالزی وجود دارد! مثال دیگر استرالیاست. دولت استرالیا از شهروندان ایرانی میخواهد برای اقامت خود در استرالیا پرینتی ازحساب بانکی خود بیاورند که در سه ماه اخیر به اندازه کل مدت اقامت خود در استرالیا پول پس‌انداز داشته انده. مثلا شما میخواهید برای دوره‌ای آموزشی به استرالیا بروید. اولا استرالیا به ایرانیها اجازه نمیدهد دوره‌هایی کوتاه‌تر از سه ماه را برای ویزای تحصیلی انتخاب کنند. ثانیا برای یک دوره یکساله باید مبلغ زندگی معادل یک شخص نسبتا مرفه استرالیایی را در بانکی در ایران برای سه ماه دست نخورده نگه داشته و پرینتی از آن به سفارت استرالیا در ایران ارائه دهید. در حالی که جستجو در اینترنت نشان میدهد اکثر دانشجوهای مهاجر در دنیا برای تامین نیازهای مالی خود به کارنیمه وقت در کشور مقصد روی می‌آورند و این برایشان غیر قانونی نیست، چرا ایرانیها با این سطح پایین درآمد نسبت به نرخ ارز باید کوهی از اسکناس را سه ماه در حساب بانکی بخوابانند؟ جدولی برای طبقه‌بندی شهروندان خارجی از نظر ریسک تبدیل اقامت موقت به اقامت دائم توسط دولت استرالیا تهیه شده (دقت کنید ریسک! یعنی دولت استرالیا جوانی که برای تحصیل به این کشور می‌آید و بعد استعداد و نیروی جوانی خودش را تماما به این کشور اختصاص میدهد ریسک و خطری بالقوه میداند!) و در این جدول ایران و افغانستان در یک رده و در رده کشورهای پر خطر قرار دارند. بزبان ساده برای ایرانی جماعت سفر به استرالیا بیشتر از یک تبعه مثلا آلمان هزینه در بر  دارد!

شما به عنوان یک تبعه ایرانی حق تحصیل در رشته‌هایی که میتوانند به برنامه هسته‌ای شورشیان مسلح جمهوری اسلامی در ایران کمک کنند در خارج از کشور ندارید. شما در صورتی که در آمریکا در رشته‌ای مهندسی تحصیل کنید (مهندسی نه ادبیات یا فلسفه) تا پایان تحصیلات خود حق خروج از آمریکا برای مثلا سر زدن به اقوام خود در ایران را نخواهید داشت. این مجازاتها فقط بر روی شهروندان ایران اعمال میشوند.

مثالهایی از این دست فراوانند. اینکه مشکل دنیا نفرت از موی سیاه ما یا لهجه ایرانی ما یا بطور کلی نژاد ماست یا چیز دیگر، تجربه و سوابق سایر ایرانیها نشان میدهد که تغییر تابیعت این مشکلات را حل میکند. اگر از نظر شما هم قوانین بین‌المللی تابیعت که بر اساس محل تولد شخصی وی را مسئول رفتار و اقدامات حکومتش میدانند و بر اساس آن وی را آزار و اذیت و مجازات میکنند مسخره بوده و ارزشی برای این قوانین قائل نیستید و هویت ملی و فردی خود را جدای از پاسپورتی میدانید که در جیب کت شماست، بهتر است بجای تاسف خوردن برای تغییر تابیعت خود اقدام کنید. دست کم به عنوان یک راه حل رسمی.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: