نگاشته شده توسط: آریو شعبانی | مه 29, 2009

چرا حاضر به رای دادن شدیم؟

Electionدر این مطلب میخواهم با بیان یک سوال توضیح بدهم که چه شده که ما مردم که تا این حد خود را شایسته و لایق میدونستیم و اعتماد به نفس داشتیم که کل رژیم جمهوری اسلامی رو به رسمیت نشناختیم و انتخابات قبلی رو تحریم کردیم به این دلیل که شورای نگهبان با ما مثل گوسفندان رفتار کرده و به جای ما تصمیم گیری کرده حالا به جایی رسیدیم که به همین چهار گذینه محدود راضی شده و حتی تصمیم به شرکت در انتخابات گرفته‌ایم؟

چهار کاندیدا مطرح شده اند. در زندگی سیاسی این چهار کاندیدا اخباری شنیده‌ام که بی‌گمان اگر ایران یک حکومت دموکراتیک داشت بلافاصله باعث سقوط هر چهار کاندیدا از توجه مردم میشد.

ویکی‌پدیا: حکم جلب بین‌المللی رضایی از سوی اینترپل (پلیس بین‌الملل) در تاریخ ۷ نوامبر ۲۰۰۷ و به درخواست دادگستری آرژانتین به اتهام جنایات منجر به مرگ، اوباشی و خرابکاری[۵] مبنی بر دخالت‌ داشتن‌ وی در انفجار مرکز همیاری یهودیان و در مقام فرمانده وقت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صادر شد.[۶] [۷]

در مورد کروبی و شهرام جزایری هم که احتمالا شنیده‌اید؟ در مورد موسوی و گورستان دسته‌جمعی خاوران چطور؟ این چهارسال هم که حتما درد عوارض جانبی احمدی‌نژاد رو حس کرده و مسلما گاهگاهی هم تلاش کرده‌اید با ارسال smsهای جوک راجع به ایشان این دردها را التیام بدهید!

18TIR1

شورش ۱۸ تیر

در این سی سال نزد ما آبرویی برای جمهوری اسلامی باقی نمانده‌است که بخواهیم با شرکت در انتخابات اصلاحش کنیم. جمهوری اسلامی تیم آبی و ما تیم قرمز هستیم.  تجربه این سی‌سال یعنی گرانی و تورم بعد از جنگ. ورشکستگی یک یک شرکتهایی که هنوز ساختمانهای آنها در شهرکهای صنعتی به چشم میخورند. پدیده رو به رشد زنان خیابانی به کودکان خیابانی پیوست و دست آخر نسل جدیدی از حلبی ‌آبادهارو به وجود آورد. دریای خزر تاج شکوهمند کشورمان که توسط روسیه اشغال و ماهیگیران ترکمن که شبانه در دریا توسط نیروی انتظامی خودمان کشته شدند. خلیج فارس حتی خلیج دوستی هم نشد و در زلزله بم حتی سگهایی هم که برای کمک به هموطنانمان آورده بودند به حراج گذاشتند. شورش معلمان به دلیل فقر و دستمزد ناچیز که به ضرب شتم آنها کشیده شد و فریادهای رامین اسانلو که در زندان خفه شد.Faghr

پس سوال اینست که چه باعث شده که ما روی آورده‌ایم به رای دادن؟ بر سر ما ملت چه آمده دانشجویان دربند رو فراموش کرده، کتکهای معلمین رو فراموش کرده، حکم حکومتی خامنه‌ای رو فراموش کرده و به جایی رسیده‌ایم که اینها شده‌اند کاندیدای ریاست بر ما؟ من این سوال را با سوال دیگری جایگذین میکنم:

فرض کنید در ایران دموکراسی کامل بود. دوست داشتید چه کسی کاندید ریاست جمهوری میشد؟

مسئله اینست. برای مردمی که تا نای جان از ظلم رژیم خسته شده‌اند هیچ پرچم دیگری برافراشته نیست. سایتهای احزاب دموکراتیک اکثرا یا خود به خود بسته‌شده‌اند یا آخرین مطلب وارد شده در آنها مربوط به ۱۰ تا ۱۵ سال پیش‌است یا در نهایت فرم عضویت ندارند یا اگر هم قسمتی با عنوان عضویت داشته باشند فقط یک آدرس ایمیل آنجاست که آنهم مدتیست تعطیل شده! برای کسی که میخواهد روز رای گیری در خانه بماند و رای ندهد این روز، جمعه تلخی است. جمعه‌ای که با smsهای تبلیغاتی دوستان و همکلاسی‌ها و همکاران سپری شده در حالی که فرد خود را جزیره‌ای جدا افتاده از جامعه و بی‌سرو سامان میبیند. بدون هیچ راه دیگری برای رسیدن به آزادی.

شرکت ناگذیر مردم در انتخابات ۸۸ یک نکبت عمومی است که حتی منهم به فکر شرکت در این نکبت هستم و دلیل وجود آن عدم هرگونه گزینه دیگر برای نجات ایران است. هیچ پرچم دیگری برای رسیدن به دموکراسی برافراشته نیست و مردم از هم می‌پرسند اگر رای ندهیم پس چکار کنیم؟

بیایید باهم یک حزب دموکراتیک تاسیس کنیم. منتها اینبار فراموش نکنیم سایت حزبمان را بروز نگه داشته و فرم عضویت هم در آن قرار دهیم. و اینکه از ابتدا بدانیم تاسیس یک حزب دموکراتیک دیر یا زود برابراست با درگیر شدن با نیروهای مسلح دیکتاتور خامنه‌ای و در نتیجه دادن چند شهید…

پس بیاید شجاع باشیم و برای عزت خود قدمی برداریم.

dictator

Advertisements

Responses

 1. آریو جان نوشتی :

  «… و دلیل وجود آن عدم هرگونه گزینه دیگر برای نجات ایران است.»

  مطمئنی؟
  —————————————————————-
  بله. شما چی فکر میکنی؟ اگر منظورت اینه که وجود رو نباید کنار عدم مینوشتم باید عرض کنم که اون در صورتیه که بنویسم عدم وجود هرگونه گزینه دیگر… .نه اینکه بنویسم «دلیل وجود فلان چیز عدم چیز دیگریست». این حالت دوم به لحاظ دستوری درست است.:)

  دوست داشتن

 2. ما رأي نديم يعني دوباره احمدي نژاد را خواهيم ديد
  ———————————————————————
  بقول قدیمیها بچه اگه رای ندی میدم احمدی‌نژاد بخورتها!:دی
  بدل نگیر. در کل کودکی دوران شیرینی بود.

  دوست داشتن

 3. سلام حاجی
  خب ببین این حزب دموکراتیک درست کردن یعنی چی؟
  راب بدیم یا ندیم؟؟
  اگه بدیم! که سی سالی هست البته…! به کدومشون و چرا؟
  نظرت رو نمیخوای بگی؟
  ————————————————————–
  خوب حزب دموکراتیک درست کردن یعنی تشکیل یک ساختار دموکراتیک برای فعالیت برای آگاه کردن مردم به مزایای دموکراسی و همچنین مبارزه با دیکتاتوری برای رسیدن به دموکراسی. چنین حزبی بطور ذاتی خشونت طلب نیست. اما لاجرم با نیروهای دیکتاتور خامنه‌ای درگیر خواهد شد و مجبور به دفاع از اعضای خود خواهد بود. پس از همین ابتدای کار مشی نیروی مسلح نیز باید در دستور کار حزب قرار گیرد.
  نظر من اینه: رای بدهید ولی مطمئن باشید اگر اوضاع بدتر نشود بهتر هم نخواهد شد. به یکی از این دو آشغال مال مردم خور رای بدهید: کروبی یا میر حسین! فرقی نمی‌کند. هرکدوم که عشقتون کشید. همشون یک پارچه آشغال هستند!
  خیلی خیلی ببخشید از بابت بی‌ادبی. این روزها همه هیجان‌زده هستیم. و من تا حدودی عصبانی.

  دوست داشتن

 4. نمیتونم بگم همه حرفاتون درسته ولی بیشترش درسته. ولی در حال حاظر ما مجبوریم رای بدیم .ما باید بین بدو بدتر،بدو انتخاب کنیم تا وضعمون ازین بدتر نشه.منم نمیخواستم رای بدم ولی به خاطرکشورعزیزم ایران رای میدم. با تاسیس حزب دموکراتیک موافقم ولی اینجا عملی نیست میدونید که؟
  ——————————————————————-
  عملیه. اگه ما بخوایم میشه. هنر انسانها عملی کردن کارهای غیر ممکنه (عملی به معنای ممکن شدن نه به معنای معتاد:دی). درکل منظور من از یک حزب دموکراتیک به هیچ عنوان تاسیس یک حزب به شیوه امثال آقای کروبی نیست. چون چنین به عقیده من لازمه ایجاد دموکراسی در ایران خلع قدرت از دیکتاتور خامنه‌ای است. پس بنابراین حزبی که با چنین عقیده‌ای تاسیس شود هرگز از جمهوری اسلامی مجوز فعالیت نخواهد گرفت.

  دوست داشتن

 5. اگر جماعتی مثل شما تو کشور نداشتیم این سیستم شاید در آستانه ی 30 سالگی به سراشیب سقوط می افتاد شماها با رای دادن به سوپاپ های اطمینان باعث طولانی تر شدن عمر این سیستم جنایتکار میشین و جالب اینجاست که اصلا متوجه کارتون نیستید… همون بهتر به حرف رهبر گوش کنی و بری «در وحله ی اول رای بدی»
  متاسفم…
  ———————————————————————
  همونطور که حدس میزدم متن رو نخوندی با خشم و عجله پریدی این پایین که کامنت بدی. حتی جواب من به کامنتهای دیگران رو هم نخوندی. باشه متاسف باش.

  دوست داشتن

 6. آریو جان پایتم.
  ایده‌ی خوبیه دمت گرم.
  ولی من که رای نمیدم یعنی اینکه اجازه میدم شانس احمدی نژاد بره بالاتر! هر کی هم ازم می‌پرسه میگم به محمود رای بده. به نظرم اگه دوباره محمود بشه رئیس جمهور! (جمهور اینجا خنده داره) شاید این مردم فلک زده به خودشون اومدن و به این حزب ما پیوستن!
  البته بعید میدونم 😦
  ———————————————————–
  امروز که گذشت اما فردا تکرار بی‌بی‌سی فارسی یک مصاحبه با فرخ نگهدار رو نشون میده حتما از دست ندید اگر از دست دادید هم تو سایت بی‌بی‌سی فارسی متن مصاحبه‌ رو حتما گذاشتند برید بخونید. چون فرخ نگهدار یک مرد ۶۰ ساله‌است که وقتی ۲۱ سالش بوده تصمیم به مبارزه مسلحانه گرفته و برای اینکار ۱۰ سال رفته زندان و تا ۴۰ سالگی سر حرفش بوده اما تغییر مسیر داده به سمت اصلاحات. هرچند ما قد تر از این هستیم که به این سادگی زیر بار بریم اما من فکر میکنم راهی که ما میخوایم بریم این یارو یه جورایی آسفالت کرده!

  دوست داشتن

 7. سلام و درد دل من،
  این کاندیدا‌ها را کی‌انتخاب کرده. من که یادم نمیاد دستی‌در انتخاب اینها داشتم.دولت میگه هر کی‌می‌خواد میتونه نامزد انتخابات ریاست جمهوری بشود ولی‌همه میدونیم که این حرف است. مگه شورای محافظان یا نگهبان میذاره هر کی‌خواست نامزد بشه خیلی جالب و با نمک هست این حرفهایی که دولت می‌زنه.باز هم ما را خر کردند که دنیا بگن ما آزادی داریم و در ایران دمکراسی هست. یک بچهٔ دوازده ساله هم کاندیدا شد دولت فکر میکنه ملت ایران خرند شاید هم باشیم چون سی‌ساله هر کار خواستند کردند و ما حرف نزدیم. از ما مردم بدبخت تر توی دنیا نیست اول که شاه رفت گفتند آخوندها خوبند این‌ها هم که دزد و جنایت کار در آمدند یادتون نره دزد و جنایت کار از لقبها یه اون مرتیکه شاه بود این آخونها القاب اون شاه رو هم دزدیدند. این آخوندها همه چیز رو میدزند حتی خود دزدی رو.
  الان که لیست نامزدها به چهار تا رسیده باید فکر کنیم این اشخاص قبلا چکار بودند آیا برای حقوق بشر احترام داشتند آیا برای مردم ایران دلشون میسوزه یا نه ، یا فقط به فکر آخوندها و اونها چی‌میخواند باشه.باید دقیقا به گذشته این نامزدها نگاه کنیم . ما هیچ دستی‌در انتخاب این کاندیدها نداشتیم و هیچوقت هم نخوایم داشت ولی‌اقلاً با رای درست دادند میتونیم بگیم کی‌باید انتخاب بشه شاید بالاخره یه امیدی باشه.
  در پایان چند نکته از سخنان امام عزیزمون امام خمینی براتون مینویسم که چقدر امام گفتند رای دادن مهم است و وظیفهٔ ما هست. نه گفت نماند که این دزدن و جنایتکار‌ها آبروی اسلام رو هم بردند در کشورهای خارج میگند ایرانیها نه میگند ایرانی‌هستند و نمیگند مسلمانند و خیلیهشون به دینهای دیگر رو آوردند. البته اینها همه حساب پس میدهند خدا از ظلم این اخوندهای اسلام نما نمیگذره.
  sheevaa@ymail.com

  « انتخابات در انحصار هيچ کس نيست

  اين يک وظيفه اسلامي است که ما حفظ کنيم اين جمهوري اسلامي

  ر هر صورت ما تکليف داريم ،تکليفي که به همه ملت واجب است ، به زن ، به مرد واجب است

  انتخابات سرنوشت يک ملت رادارد تعيين مي کند مرد و زن ايراني مکلف به شرکت

  مرد و زن ايراني مکلف به شرکت

  راي نشانه برابري هرفرد

  رضاي خدا را در نظربگيريد و توجه به خدا داشته باشيد

  ممکن است که اگر شما ها سستي کنيد براي همچين امر مهمي و طوري باشدکه بنظر بيايد بي تفاوتيد

  شخاص را هم ملاحظه سوابقشون را بکنيد که قبل از انقلاب چه بودند، درحال انقلاب چه بودند

  اشخاص را هم ملاحظه سوابقشون را بکنيد که قبل از انقلاب چه بودند، درحال انقلاب چه بودند

  عذري نداريد که برويد کنار بشينيد،

  انتخابات جوري باشد که مردم پسند باشد .>>

  «شرکت کنيد دراين انتخابات ،مقدرات کشورتان را دست کساني بدهيد که براي کشورتان مفيدند … »

  «اگر خداي نخواسته از عدم مشارکت شما يک لطمه اي بر جمهوري اسلامي وارد شود بدانيد که احاد ما که اين خلاف را کرده باشيم مسئول هستيم …»

  «اشخاص را هم ملاحظه سوابقشون را بکنيد که قبل از انقلاب چه بودند، درحال انقلاب چه بودند»

  «وقتي بنا براين است که سرنوشت يک ملتي در دست خودش باشد که به حمد الله به اينجا رسيديد …»

  «مردم حاضر مي شوند درانتخابات براي اينکه کشور را حالا ازخودشان مي دانند»
  ———————————————-
  چی‌بگم والله. بله شما درست میگید. شاید بعضیها اشتباه کردند نمی‌دونستند شما ببخشید!

  دوست داشتن

 8. […] یک حزب دموکراتیک با شاخه فعالیت مسلحانه. سپس در تاریخ یازدهم خرداد من ابراز انزجار عمیق از هر کسی که رئيس جمهور ایران بشود […]

  دوست داشتن


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

دسته‌ها

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: