نگاشته شده توسط: آریو شعبانی | ژوئیه 20, 2009

بیماری فتوشاپ فوبیا – وقتی مهمترین عکسهای خبری جهان زیر سر فتوشاپ است!

تصویری از مردم به دام افتاده در متروی لندن

تصویری از مردم به دام افتاده در متروی لندن

اخیرا در پی درگیریهایی سیاسی که در کشورمان رخ داده، به علت سانسور خبری شدید، پدیده هر شهروند یک رسانه به کشور ماهم رسیده. پدیده‌ای که قبلا هم در عملیات تروریستی هفتم ژولای سال ۲۰۰۵ در متروی لندن مشاهده شده بود. در آن زمان بمب گذاران در محلی شلوغ و در زیر زمین بمب‌گذاری کرده بودند که طبیعتا در آن مکان خبرنگاران حضور چندانی نداشتند و لذا بهترین فیلمهایی که از مردم گیر افتاده در تونلهای مترو بدست آمد همانهایی بود که خود مردم با موبایلهایشان تهیه کرده بودند. اکنون با وجود سانسور شدید ننگ ایران یعنی سازمان صدا‌وسیما این موج به ایران هم رسیده است و ما شاهد فیلمهای بسیار هموطنانمان از تظاهرات در ایران هستیم. از جشنهای خیابانی قبل از انتخابات ۱۳۸۸ گرفته تا تظاهرات بعد از نماز جمعه ۲۶تیرماه همین سال.

با توجه به اینکه فیلمها توسط عمدتا شهروندان عادی و با یک موبایل و دوربینهای گاه ۱.۲مگاپیکسلی تهیه میشوند، نمی‌شود انتظار داشت که روی فیلمها برچسب رویترز یا اسوشییتد پرس یا حتی خبرگذاری صداوسیما مشاهده شود. در این میان در زیر

تظاهرات بعد از نمازجمعه ۲۶ تیرماه - وبلاگ میخستان

تظاهرات بعد از نمازجمعه ۲۶ تیرماه - وبلاگ میخستان

صفحه وبی که فیلمهای حاوی تصاویر خشونت آمیز برخورد پلیس با مردم را نشان میدهند نظراتی هم در همدردی با قربانیان حادثه یا نظراتی پیشنهادی برای سرنگونی حکومت به عنوان عامل این خشونتها مشاهده میشوند. اما ما شاهد هستیم در این میان برخی افراد هم جملاتی مشابه زیر را درج میکنند:

من با خشونت از هر نوعش مخالفم. اما تار بودن گوشه‌های تصویر نشان میدهد که این کار فتوشاپ است.

من خودم یک جاعل فیلم و سند به وسیله کامپیوتر هستم و صد در صد تضمین میکنم کار فتوشاپی و البته خیلی ابتدایی است.

من خودم از مخالفان رژيم هستم ولی تاکید میکنم که این کار کار فتوشاپ است. چون فلان قسمت لباس آن مرد/زن گاهی به رنگ مشکی و گاهی خاکستری دیده می‌شود. یا چون هیچ کس در چنین فیلمی چنان جمله را با چنان لحنی نمی‌گوید. یا نگاه اشخاص داخل فیلم به دوربین خیلی تابلو است یا… .

Nedaما چنین نظراتی را در این سایتها بسیار دیده‌ایم. نظراتی که به تمام احساساتی که در ما شکل گرفته حمله کرده و به شعور ما سیلی دردناکی میزنند و خوب ما به عنوان طرفداران دموکراسی وظیفه داریم این سیلی‌هارا تحمل کرده و در مقابل به فرد نظر دهنده هیچ جوابی ندهیم یا حتی بگوییم «بله این که شما میگی هم ممکن است». گویا همیشه این احتمال وجود دارد که ندا آقا سلطان فقط و فقط یک عکس فتوشاپی است و حقیقت ندارد و چنین کسی اصلا بدنیا نیامده، چرا که اگر اینطور بود اکنون خبری از خانواده وی در رسانه‌ها وجود داشت. گویا فیلم تج**اوز معاون*ت دانش/*گاه زنج*/ان ساختگی و بازهم کار این فتوشاپ بیچاره!!!‌ است. چون ما در فیلم همه‌جای آقای مد*دی را نمی بینیم و فقط قسمتی از یقه باز شده پیرهن ایشان را میبینیم. اگر شرکت Adobe میدانست نرم‌افزارش انگلیس دیگری برای بعضی ایرانیها شده و دایی‌جان ناپلئونهای جدید همه چیز را زیر سر این فتوشاپ میدانند شاید خیلی بیشتر به کارمندان خود افتخار میکرد.

اصلا میدانید چیست؟ ماجرای میدان ژاله در رژيم شاه مخلوع هم از نظر این افراد ساختگیست. زیرا در آن زمان در جوبها مایه رنگی ریخته بودند و یک نوار گذاشته بودند که تپ تپ تپ صدا از خود خارج کند! خانم فرح بعد از ۲۵ سال از انقلاب در رادیو مصاحبه کرد و من شنیدم که آن پیرزن باز هم با اصرار همین حرف را تکرار میکرد!

پرچم داخل تصویر برافراشته است اما نه بخاطر وزش ماه در محل فیلم‌برداری بلکه به دلیل کم بودن جاذبه و در نتیجه سفت بودن الیاف پارچه در مقابل جاذبه ضعیف ماه

پرچم داخل تصویر برافراشته است اما نه بخاطر وزش باد در محل فیلم‌برداری بلکه به دلیل کم بودن جاذبه و در نتیجه سفت بودن الیاف پارچه در مقابل جاذبه ضعیف ماه

اینجا را نگاه کنید. اینجا ادعا میشود که حتی سفر به ماه هم ساختگی بوده است. و نیل آرمسترانگ و همسفرش به ماه نرفته‌اند. منهم برای مدتی کم‌کم داشتم این داستان را باور میکردم که انسان هیچوقت به ماه نرفته! اگر فرصت کنم جواب این متن را هم خواهم داد.

چیزی که میخواهم بگویم این است که یک بیماری روانی به تازگی آمده به اسم بیماری فتوشاپ. فرد بیمار هر آنچه می‌بیند نتیجه کار با نرم‌افزار فتوشاپ میداند. مهم نیست چیزی که می‌بیند فیلم باشد یا عکس ثابت یا حتی یک فایل صوتی بشنود. از نظر بیمار همه اینها کار فتوشاپ است. فرد بیمار هرچیز را که خلاف عقاید شخصی‌اش باشد نوعی توطئه به هدف گمراهی وی دانسته و آنرا به محصول نرم‌افزار فتوشاپ نسبت میدهد! این افراد گاها سعی میکنند خیلی آگاهانه همه مارا نادان و ناشی و عامی جلوه دادن و خودشان را یک متخصص فناوری اطلاعات که از همه چیز مطلع است. طرفدار ماست. خیر مارا میخواهد. اما حاضر نیست در مقابل حقیقت علمی که کشف کرده سکوت کند و باید بگویید که تصویری که جلوی چشمان ماست کار فتوشاپ است.

Terminatorدر واقع نوعی از تکنو فوبیا

من این عارضه را یک بیماری روانی میدانم. برای مثال به این فکر کنید که تمام تصاویری که در آلبوم عکسهای خانوادگی شماست ساختگیست و خانواده شما، خانواده حقیقی شما نیستند. آنها شمارا از یک خانواده صمیمی و مرفه دزدیده‌اند. شمارا به کمک بهترین متخصصان هیپنوتیزم شستشوی فکری داده‌اند تا خاطراتی ساختگی در مغز شما از گذشته ایجاد کنند و درنهایت با فتوشاپ برای شما آلبوم عکسهای خانوادگی ساخته‌اند. تا شمارا نزد خود نگه‌داشته و در موقع مناسب برای آزادی گروگان از خانواده اصلی شما پول دریافت کنند!!!

به این فکر کنید که دنیا میتواند یک مانیتور LCD خیلی کوچک متصل به یک رایانه مجهز به فتوشاپ باشد که به پرده شبکیه چشم ما چسبیده و دارد مارا گمراه میکند!!! به همه اینها اینراهم اضافه کنید که قابلیت فتوشاپ فقط در دستکاری تصاویر است و نه فیلم یا صدا.

درمان پیشنهادی:
برای این بیماران همان درمان تکنوفوبیا ناشی از اسکیزوفرنی توصیه میشود. درمان بیمارانی که همواره در توهم شنود صحبتهایشان توسط دیگران یا کنترل خودشان به وسیله دارو یا امواج رادیویی توسط بدخواهان هستند. رجوع شود به کتاب نشانه‌شناسی بیماریهای روانی. از انتشارات دانشگاه تبریز. درمان ابتدا بوسیله بستری در آسایشگاه و همزمان مصرف مسکنهای ضد افسردگی و سپس به وسیله مشاوره و روان‌درمانی. من از روانشناسی جز مطالعات محدودم بخاطر علاقه به این رشته چیز دیگری نمی‌دانم. پس برای متخصص عزیز روانشناسی که وقت گذاشته و این مطلب را خوانده‌اند باید بگم این شما و این کامنت دونی وبلاگم. بفرمایید و با اظهار نظر علمیتان موجب افتخار وبلاگ شوید.

و اما مقابله با فعالیتهای بیماران فتوشاپ در اینترنت:

از آنها یک سوال ساده، درست زیر محل درج نظرات عالمانه‌شان بپرسید: از نظر شما از این حادثه چه نوع تصویری اگر بدست می‌آمد میتوانست واقعی باشد؟

Advertisements

Responses

 1. سلام
  خوبی؟
  من همیشه وبلاگت را از طریق گوگل ریدر میخونم.
  این رو خوب اومدی.این فوتوشاپ فوتوشاپ کردن شده بهونه برای انکار حقیقت توسط عده ای معلوم الحال.
  امیدوارم که از شرشون خلاص بشیم .
  ————————————-
  منهم همینطور.
  اصلا میدونی چیه؟
  اگر همین فردا پس فردا وسط یک مجلسی خامنه‌ای قاط بزنه و بپره سر احمدی‌نژاد رو از بیخ ببره و فیلمش هم در شبکه ۱ سیما پخش بشه آقایون میگن کار فتوشاپه!!!:دی

  دوست داشتن

 2. درود بر آریوی دوست داشتنی.
  مسئله رد کردن قضیه و انکار همه چیز، بخشی از سلاح دفاعی آدم هایی هست که حاضر به قبول مسائل نیستند. فروید هم میگه : Denial is the first human reaction to what mind cannot process. یعنی نخستین واکنش آدمی به چیزی که ذهنش نمیتونه پروسس کنه، رد کردنش هست. خودمون هم خیلی وقت ها این کار رو می کنیم. مثلن یه خبری بهمون میدن و شاید اولین حرفمون این باشه که : نه، شوخی می کنی، برو….یا چیزهایی مثل این.
  یک بخش دیگه، استفاده از تکنیک های پروپاگاندا در خبررسانی هست و ساختن Hoax. هوکس ها تصاویری هستند که با دستکاری کمی ممکنه قابل قبول به نظر بیاد.
  حالا این دو مسئله رو بیاری کنار بحثت، کمی میدان پیدا می کنه. برخی حاضر به قبول مسائل نیستند. برخی از آب گل آلود ماهی می گیرن. یکی از مهمترین اصول خبری این هست که همیشه از دستکم دو منبع مستقل و موثق بشه چیزی رو تایید کرد. در حالی که در اوضاعی مثل درگیری های اخیر در ایران، این دیگه مردم هستن که خودشون خبرنگار هستند.
  می خوام بگم عده ای فقط کارشون رد کردن و نفی کردن هست. اون ها به کنار. عده ای فقط سعی میکنن ملت رو منحرف کنن، اون هم به کنار. در این میان افرادی که می خوان حرفی رو بزنن، بهتره به بهترین شکل و با کمترین درصد تردید حرفشون رو بزنن و از منبعی که می گیرن مطمئن باشن. فایده اش اینه که خودشون هم گمراه نمیشن.
  بحث مفصلیه، شاید لازم باشه همه با هم درباره اش بنویسیم تا کمی بهتر بتونیم مسائل رو خارج از حاشیه اخبار تایید شده دنبال کنیم.
  ممنون از دقت نظری که داری.
  —————————————————–
  مرسی لویاتان. باید بگم در نوشتن این قبیل مطالب وبلاگم بعضی‌وقتها سعی میکنم از مطالب مشابه در وبلاگت الگو بگیرم.

  دوست داشتن

 3. دوست داشتن

 4. خب اینا هم می تونن یه عده از همین طرفدارای نظام و احمدی نژاد باشن که واسه ی بهم زدن تعادل روانی افراد دست به نوشتن چنین مزخرفاتی میزنند یا نه فقط طرف قصد ادعا داشته که ما هم آره…

  اما در بیمار بودن سران کشوری شکی ندارم مخصوصا اون گنده شون، اما اینا بیماریشونم به تقلید از بزگانشون و فقهای عضامشونه، اما زیر » در واقع نوعی از تکنو فوبیا» فکر کنم این یه فیلم باشه که قدیما تریلرشو دیده بودم.
  زیاد خودتو اذیت نکن، بعضیا ارزش فکر کردن راجع بهشون وجود نداره تا چه برسه به اینکه حرفم بزنیم.
  —————————————-
  دقیقا منهم میخواستم همین رو بگم. یک عده خر مگس معرکه بنظرم توصیف خوبی باشه. اون عکس از فیلم ترمیناتور هستش. یک نمونه تاریخی از انعکاس حس تکنوفوبیای همه‌گیر زمان خودش. فیلم قشنگی بود. یادش بخیر.
  اونهم بچشم. زیاد خودمو اذیت نمی‌کنم:دی

  دوست داشتن

 5. «مهم نیست چیزی که می‌بیند فیلم باشد یا عکس ثابت یا حتی یک فایل صوتی بشنود.» این تیکت خیلی باحال بود. طرف کار کردن با پینت رو هم بلد نیست می‌آد نظر تخصصی (بخوانید زر بیجا) می‌ده کار فوتوشاپه

  دایی جان ناپلئون عصر تکنولوژی : کار کار فوتوشاپه!
  ———————————————
  دست نوشته جان اینها همینند. خوشحالم که با من هم عقیده‌ای. بیشتر اینورها سر بزن. قدم روی وبلاگ ما میذاری:دی

  دوست داشتن

 6. سلام خوبی ؟ راستش من از اون لیست کلا استفاده نمی کنم وتمام وبلاگهایی رو که می خونم در گودر اضافه کردم و فیدها رو می خونم شاید بهتر باشه تو هم اینکارو بکنی اینطوری هیچیو از دست نمی دی:)

  دوست داشتن

 7. به اون خاتمی احمق بگو اومده به ترک ها توهین کرده بعد می گه فتو شاپه
  ———————————————–
  همشون یک از یک بدتر. اون کسی که سیاست بلد باشه تو این جهنم نمی‌مونه.

  دوست داشتن

 8. مثل همیشه عالی.
  یک رفرنس قوی که از این به بعد برای بیمارانی که از فوتوشاپ‌فوبیا رنج می‌برن معرفی می‌کنم. از اونجایی که خیلی کامل نوشتی دیگه زحمت بحث کردن ما با جماعت دایی جانی رو برای ما کم کردی. یکی از عادات این جماعت منحرف کردن بحث از طریق همین حرف‌ها و تلف کردن وقت و فرار از بحثه که از این به بعد با یک ریفر کوتاه به مطلب خوب شما٬ این حربشون رو هم ناکام می‌ذاریم.
  ممنون
  ——————————————-
  خیلی باعث افتخاره. لطف دارین:)

  دوست داشتن

 9. حالا این که باز خوبه اونا که میگن اینا از خودتونن خیلی زور داره . یعنی لباس پلیس و بسیج رو دزدیدیم دو دسته شدیم داریم هم دیگه رو میزنیم و میکشیم یه عدمونم دارن فیلم میگیرن . آدم اینقدر خر ؟
  ————————————————–
  عزیز من این پول و این زندگی رو از به خریت زدن خودشون دارن. میدونن اگه سرشون رو از زیر برف بیارن بیرون دیگه از این اشرافیت همایونی خبری نیست. خانواده‌ای میشناسم با یکی از این درباریان آشنا شدند فوری با اونها رفیق چنانی شدند بعد از مدتی حتی دخترشون رو به اونها دادن طرفدار پروپاقرص ا.ن شدند پسرشون عضو بسیج شد و … چرا؟ چون خودشون میدونستند و ماهم میدونستیم که زیر فشار مشکلات و قرض تا خرخره فرو رفته بودند. خانوادگی به این نتیجه رسیدند که باید از راه دیگری پول در بیارند! همین. اونها هم راست تو چشم ما نگاه میکنند و حرفهایی رو که نقل کردی میگن. چون این روزها پول با کار و تلاش بدست نمیاد. با خریت بدست میاد. اونهم نه هر خری. خر خوش‌شانس!

  دوست داشتن

 10. عمدتا چون سربازان آمریکا و صهیونیزم کارشان با حرف راست پیش نمیره دروغ میگن
  سبزها هم یک دست از آنها
  فوتوشاپ هم که دیگه ترکونده
  —————————————————-
  هاهاها!

  دوست داشتن


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

دسته‌ها

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: