نگاشته شده توسط: آریو شعبانی | اکتبر 19, 2012

موانع انقلاب در ایران

چنانچه شرح خواهم داد تحریمهای اخیر آمریکا و اروپا منجر به اعتراض عمومی و فراگیر در ایران نخواهند شد و حتی طبقه متوسط راهم از بین خواهند برد. در مقابل، با انزوای کامل ایران مردم این کشور به عاقبتی مانند مردم کره شمالی گرفتار شده و در صورت دستیابی رژیم به سلاح هسته‌ای فاجعه‌ای انسانی در داخل اتفاق خواهد افتاد. در ادامه هم در شرایط فعلی اطلاع رسانی به جهت تحریک مردم به انقلاب را به عنوان تنها کار ممکن برای یک شهروند در شرایط فعلی بحث میکنم.

زمینه‌های انقلاب
دو عامل زیمنه‌ساز مهم انقلابها هستند: یکی رشد نامتوازن سیاسی و اقتصادی که سطح زندگی مردم را در یکی و در نتیجه توقعات آنهارا در دیگری بالا میبرد، و دوم طبقه متوسط به عنوان موتور محرک انقلاب. چرا که طبقه فقیر توان انقلاب ندارد و طبقه مرفه انگیزه آنرا.متاسفانه تحریمهای اخیر بر علیه ایران تنها کارکردی که داشته کاهش سطح زندگی مردم ایران است در حالیکه حاکمیت به موازات این رشد منفی اقتصادی، قدرت سیاسی مردم راهم کاهش میدهد و از طرفی طبقه متوسط را هم تبدیل به طبقه فقیر میکند.

پدیده جامعه اسفنجی مانعی در برابر انقلاب
من پدیده جامعه اسفنجی را به این صورت تعریف میکنم: واکنش مردم به کاهش تدریجی و به قدر کافی آهسته سطح عمومی زندگی، کاهش توقعات و در نتیجه رضایت کاذب خواهد بود. نمونه‌های بسیاری در جامعه ایران و کره شمالی کنونی و جامعه شوروی سابق وجود دارند که نشان از همدردی مردم با یکدیگر و صرفه‌جویی آنها همزمان با بدتر شدن اوضاع اقتصادی دارد. در ایران سی‌سال است که اقتصاد تورمی وجود داشته و منجر به سرنگونی رژيم هم نشده. در نتیجه تحریمهای اقتصادی نمیتونند منجر به بروز اعتراضات پایدار و گسترده شوند.

یک کره شمالی به بزرگی ایران
بهرحال جامعه جهانی تحریمهارا ادامه میدهد. ظاهرا مدل کره شمالی اکثر قدرتمندان دنیا را راضی کرده است تا همان سرنوشت را در ایران پیاده سازی کنند. قدرت بازدارندگی اتمی در مقابل انزوای کامل سیاسی. با گرفتن قدرت انتقال پول و اسلحه از ایران به خصوص به لبنان و سوریه اسرائیل و آمریکا از بابت عملیات تروریستی رژیم در خارج از خاک خود آسوده خاطر میشوند. کشورهای عربی حوزه خلیج فارس به رشد اقتصادی خود ادامه خواهند داد چرا که نفت و گاز ایران دیگر خریداری ندارند. رژیم ایران هم میتواند برای مدتها به حیات خود ادامه دهد. مردم هم در این میان گروگانهای رژیم خواهند بود.

اطلاع رسانی به مردم به عنوان راهی برای پیشبرد انقلاب
بدون داشتن قدرت اجرایی در حوضه سیاست، یک فرد عادی تنها میتواند با اطلاع رسانی سهم خود را در جلوگیری از این سناریو اجرا کند.
تهیه گزارشاتی از آمار واقعی مهاجرت ایرانیها و تعداد افراد واجد شرایط مهاجرت در ایران دشوار است ولی درصورتی که طبقه متوسط قانع شوند که شانس مهاجرت اندک است، ممکن است بجای انتظار در صفهای طولانی مهاجرت دست به تغییراتی در کشور خود بزنند. آمار روند سقوط سطح زندگی به نحوی قابل درک برای عامه مردم و به صورت شبنامه ممکن است بتواند به افزایش خشم عمومی و نگرانی از آینده کمک کند. در صورت بروز یک شورش فراگیر قانع کردن دولتهای عضو ناتو به کمک تسلیحاتی به مردم ایران به عنوان هزینه گریز ناپذیر یک انقلاب هم البته بهترین کار ممکن است. چیزی که به خوبی در اختیار مردم لیبی قرار گرفت ولی در ۱۳۸۸ از مردم ایران و اکنون از مردم سوریه دریغ میشود.
زمان برای ایران به سرعت سپری میشود. ممکن است هنوز برای متوقف کردن ایران در سراشیبی سقوط فرصت باشد. یک کره شمالی بزرگ و با جمعیت هفتاد ملیون نفر حداقل به نفع سازمان خاروبار جهانی نیست.

Advertisements

Responses

  1. خیلی عالی و دقیق

    دوست داشتن


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

دسته‌ها

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: