نگاشته شده توسط: آریو شعبانی | ژوئیه 16, 2014

آژانس بین‌المللی دموکراسی – دموکراسی به عنوان یک نوع خدمات

بسیاری از چیزها دیگر به شکل سنتی پذیرفته شده نیستند. مدرنیزاسیون در بسیاری از خدمات به امری پذیرفته شده تبدیل گشته. ما قبول داریم که طبابت کار پزشک هست و نه کار حکیم و اینکه پزشکان باید دارای سازمانی متولی، ناظر و حامی باشند. ما قبول کردیم که مهندسی مخصوصا در امر ساختمان نیاز به نظام مهندسی دارد. ما قبول کردیم که تولید کالا نیاز به سازمانهای استاندارد دارد. آیا در قرن بیست و یکم رسیدن به دموکراسی هنوزهم ازطریق راهپیمایی مردم با پای پیاده و دستان خالی و در خیابان امکان‌پذیر است؟

حکومتها از دو منبع عمده درآمد دارند: معادن کشور و مالیات مردم. از دو منبع عمده هم تضمین امنیت میشوند: موشکهای هسته‌ای و لشکریان. حکومت برای بقا نیاز به امنیت و پول دارد. حکومتی که امنیتش از طریق لشکریان و پولش از طریق مالیات دهندگان تامین میشود ممکن است در صورت اعتصاب و نارضایتی عمومی منابع مالی و پشتوانه نظامی خود را از دست داده و ساقط شود. ولی حکومتی هسته‌ای دارای معادن غنی هیچ نیازی به مردمش نداشته و در صورت تضاد منافع براحتی دست به تشکیل کوره‌های آدمسوزی و خلاصی از دست مازاد جمعیت خواهد زد! بهمین سادگی.

تجربه کره شمالی نشان میدهد برای حکومتی هسته‌ای وضعیت مردم اصلا اهمیتی ندارد. چنین حکومتی برای دفاع از کشور هیچ نیازی به حمایت توده‌ها نداشته و تهدید هسته‌ای همسایگان بتنهایی کافیست. در کشور کره شمالی همیشه اقلیتی طرفدار حکومت هستند که امورات خواندان رهبر کره شمالی را رفع و رجوع کنند و از صادرات اعضای بدن مردم به خارج همیشه درآمد کافی برای گذران زندگی رهبر کره شمالی و حلقه طرفدارانش تامین خواهد شد. کره شمالی هرگز شاهد سقوط حکومت هسته‌ایش به دست مردم نخواهد بود.

تجربه ایران در سال هشتاد و هشت شمسی نشان میدهد حکومتی که از درآمد سرشار و ملیاردی نفت برخوردار است هیچ نیازی به مردمش نداشته و از اعتصاب کارکنانی که آرزویشان رسمی‌شدن قرارداد کاریشان است ترسی ندارد. در جمهوری اسلامی همیشه بقدر رفاه و آسایش رهبر کشور و طرفدارانش پول هست.

تجربه شورش نافرجام سوریه نشان میدهد یک حکومت شیمیایی با پشتوانه حمایت نظامی قدرتهای هسته‌ای مثل چین و روسیه هرگز ساقط نمیشود و هیچ عبایی هم از بمباران شیمیایی مردم ندارد و هرگز خطری واقعی از جانب آمریکا یا سازمان ملل حس نخواهد کرد.

تجربه انقلاب مصر نشان میدهد حکومتی که نه سلاح هسته‌ای دارد و نه معادن غنی و برای تامین مالی و تضمین امنیتی محتاج مردمش است سرانجام در مقابل خواست مردم کنار می‌آید.

تجربه انقلاب لیبی نشان میدهد کمک ارتشهای مجهز به سلاح هسته‌ای مانند ناتو میتواند مردم را بر حکومت پیروز کند. حتی اگر آن حکومت غنی از معادن و بی‌نیاز از نظر اقتصادی باشد چون دارای توان هسته‌ای نیست بسادگی در مقابل حملات هوایی از پا درآمده و ساقط خواهد شد.

در نهایت تجربه انقلابهای نافرجام مصر و لیبی نشان میدهد حتی انقلاب هم بتنهایی ضامن رسیدن به دموکراسی نیست و هر سازمان، جبهه، جناح و شخصیتی که بعد از سقوط دیکتاتور به قدرت برسد میتواند به مردم پشت کرده و یک دیکتاتوری جدید را پایه گذاری کند.

دموکراسی دیگر یک کار زوری و نتیجه کتک‌کاری مردم با نیروهای امنیتی و در خیابانها نیست. دموکراسی نیاز به یک سازمان شفاف، عادل، بیطرف، بین‌المللی و مجهز به آخرین تسلیحات پیشرفته دارد. دموکراسی نیاز به یک استاندارد بین‌المللی برای تعریف دقیق سطح مورد قبول از خود دموکراسی دارد. ما نیاز داریم یک سازمان بین‌المللی حداقل به کشورهایی که هنوز هسته‌ای نشده‌اند مانند ایران لشکرکشی کرده، حکومت را ساقط کند، دموکراسی برقرار کند، بر دموکراسی و برقراری آن تا سالها نظارت کند، و از بخشی از درآمد مالیاتی آن کشورها برای ادامه کار گسترش دموکراسی استفاده کند. تشکیل چنین سازمانی با توجه به سابقه فساد و بی عدالتی موجود در سازمان ملل متحد بسیار دشوار است. ولی غیر ممکن نیست. چیزی که غیر ممکن است بزیر کشیدن خاندان تا بدندان مسلح و تاخرخره ثروتمند خامنه‌ای توسط مردم دست خالی و فقیر در خیابانهاست.

اگر ما سکوت کنیم آنها حکومت میکنند. اگر ما تظاهرات کنیم آنها کتک میزنند. اگر مقاومت کنیم شلیک میکنند. اگر شلیک کنیم بمباران میکنند. اگر ضدهوایی بیاوریم بمباران شیمیایی میکنند. اگر ماسک داشته باشیم روسیه مارا بمباران هسته‌ای خواهد کرد. همه مارا منقرض میکنند هیچ نیازی هم به بقای ما نخواهند داشت. برای رفاه خانواده‌های پوتین و خامنه‌ای همیشه منابع و نفرات کافی وجود خواهند داشت. از دست ما جز مهاجرت کاری ساخته نیست. جهان به یک سازمان بین‌المللی برای گسترش دموکراسی نیاز دارد. سازمانی شفاف، قانونی و مجهز.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

دسته‌ها

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: