نگاشته شده توسط: آریو شعبانی | آوریل 3, 2015

دلیل اصرار دولت اوباما بر مذاکره هسته‌ای با ایران

مذاکرات هسته‌ای قرار بود تا سی‌ویکم مارس به سرانجام برسد. وگرنه کنگره آمریکا در چهارده آپریل تحریمها را علیه ایران شدیدتر میکرد. مذاکرات نه تنها تا این تاریخ به نتیجه نرسید بلکه با دو روز چانه زنی بیشتر (!) با خواندن یک بیانیه مشترک نوشتن متن نهایی یک تفاهم‌نامه بازهم به عقب افتاد. پیش‌نویس فعلی ایران مانند همیشه سرشار از جملات کلی و وعده‌های بدون ابعاد مشخص بوده و بسی از این سه ماه‌ها و شش‌ماهها که تاکنون اتفاق افتاده و از این ببعد هم اتفاق خواهد افتاد تا ابد! با خرkerry_zarifوج نمایندگان کشورهای اروپایی از میز مزاکرات تا دقایق پایانی این نمایندگان خامنه‌ای و نمایندگان اوباما بودند که مذاکره میکردند. در داخل کشورهای ایران و آمریکا هم مجالس هر دو کشور هشدار میداند که هیچ توافقی بدون موافقت ماها امکان پذیر نیست و هر دو هم مخالف مصالحه ایران و آمریکا! نمایندگان کنگره آمریکا بارها به اوباما پیشنهاد دادند از مذاکرات با ایران دست کشیده و به تهدید روی بیاورد. نمایندگان مجلس ایران هم بارها به گروه مذاکره‌کننده ایرانی هشدار داده بودند که توافق هسته‌ای بدون موافقت آنها امکان‌پذیر نیست. با خواسته‌هایی که آمریکاییها از هم‌اکنون مطرح کرده‌اند، هیچ بعید نیست مذاکره‌کنندگان ایرانی دلایلی برای مخالفت با بندهای توافق‌نامه پیدا کرده و جلسه بعدی هم بجای نوشتن متن نهایی به مذاکره‌ای برای جلسات بعدتر تبدیل شود! در مسئله هسته‌ای ایران نکته مهم زمانست. هرچه این بحثها و مذاکرات بیشتر به طول بیانجامند جمهوری اسلامی به آزمایش علنی یک بمب هسته‌ای نزدیکتر میشود. وقتی اوباما نه از مجلس ایران تمایلی آنچنانی به توافق هسته‌ای میبیند نه در آمریکا از طرف نمایندگان کنگره این کشور حمایت میشود چرا اینقدر به مذاکره و وقت کشی اصرار دارد؟

1024px-Obama_signs_FDA_Food_Safety_Modernization_Act_croppedباید به رفتار این رئیس جمهور در سالهای اخیر نگاه کنیم. اوباما هرگز دستور حمله به سوریه متحد ایران رو نداد. اوباما ارتش آمریکا رو از عراق خارج کرد تا مقامات جمهوری اسلامی حرف از انضمام عراق به خاک ایران بزنند. اوباما ارتش آمریکا رو از افغانستان هم خارج کرد تا جمهوری اسلامی بدون مشکل به آتش‌افروزی در این کشور ادامه دهد. اوباما در بحران یمن هیچ کمکی به دولت تازه بر سر کار آمده این کشور نکرد تا ایران پرواز مستقیم از تهران به پایتخت شورشیان حوثی برقرار کند. قبلتر اوباما در شورشهای سال هشتاد‌وهشت هجری شمسی آشکارا در پیامی‌ نوروزی به مردم ایران پشت کرده و طرف رهبر ایران را گرفت! چرا اوباما طرفدار جمهوری اسلامیست؟

حال آمریکا امروزه از همه تاریخ این کشور افتضاحتر شده. از آن زمانی که آمریکاییها دلیرانه در مقابل استعمار انگلیس قد علم کردند تا امروز که بدلیل نقایصی در قانون اساسیشان دولتشان خیلی رسمی و قانونی توسط ایران و روسیه و سایر قدرتهای خارجی رسما استخدام شده! وقتی سناتور منندز از اوباما شدیدا انتقاد میکند و با آوردن مثالهایی ابراز میکند که بیشتر و بیشتر احساس میکند حرفهای اوباما مستقیما از طرف تهران آمده‌اند چندی بعد از سوی دادگاه به فساد متهم میشود! هرج و مرج بر این حکومت مستولی میشود و هرکس به طبع قدرت خریدی که دارد سهمی در این دولت خریده. از شرکتهای تجاری تا کشورهای دیکتاتوری. چطور کشورهای دیگر میتوانند در سیاست داخلی و خارجی آمریکا مداخله کنند؟

در قوانین آمریکا اصل بر کاپیتولاسیون یا نظام سرمایه‌داریست و بر این اسUnited_States_Capitol_-_west_frontاس لابی‌گری از قدیم امری قانونی بوده. لابی چیزی مانند شرکتست که از گروهی افراد تشکیل شده که به سراغ احزاب سیاسی میروند و در ازای تامین بخشی از مخارج حزب شامل درآمد کارکنان و تبلیغات و غیره از حزب انتظار دارند که چنانچه نماینده‌ای از این حزب به مقامی رسید، ریاست جمهوری یا سنا یا کنگره، در جهت منافع لابی که از حزب حمایت مالی میکند فعالیت کند. مثلا قانون وضع کند. دستور بدهد و غیره. این روش در قدیم ظاهرا روش عاقلانه‌ای بود. ثروتمندان که بفکر ثروتمندترشدن بودند به احزاب پول میدادند تا قوانینی وضع کنند که بنفع اقتصاد کشور باشد تا قدرت خرید مردم بالاتر برود تا محصولات و خدمات شرکتهای تحت مدیریت این ثروتمندان بیشتر فروش بروند تا این ثروتمندان ثروتمندتر بشوند. از قبل این پولهایی که به احزاب داده میشد عده‌ای هم در1024px-The_Lobby_of_the_House_of_Commons,_1886_by_Liborio_Prosperi_('Lib') رشته‌های علوم سیاسی و حقوق شاغل میشدند و همچنین قوانینی وضع میشد که روزبروز اقتصاد کشور را بهتر کنند و در نتیجه مردم هم ذینفع میشدند. چرا که تصور بر این بود که هیچ کس به احزاب پول نمیدهد تا کشور آمریکا را خراب کنند چرا که خود نیز در این کشور زندگی میکند. کار از وقتی خراب شد که اقتصاد جهانی شد. حالا اتباع کشورهای خارجی هم میتوانستند در آمریکا قانونا فعالیت اقتصادی داشته باشند و مالیات بدهند و چون پول داشتند و حضور داشتند و مالیات میدادند پس حق داشتند لابی گری کنند. حالا لابیها کسانی بودند که باکی نداشتند اگر همه آمریکا ویران شود چه کشور اصلی آنها جای دیگریست. علاوه بر لابی‌گری، کشورهای خارجی راه دیگری هم برای دخالت در سیاست دولت آمریکا دارند: برگزاری تظاهرات نمایشی با پرداخت پول به سازمانهای مردم نهاد.

برای مثال کانادا سرشار از نفتست. اگر نفت کانادا نیازهای آمریکا را تامین کند آمریکا دیگر خریدار نفت خاورمیانه نخواهد بود و در نتیجه اروپا هم میتواند بجای نفت از روسیه از خاورمیانه نفت بخرد و در نهایت این زنجیره عرضه و تقاضا به روسیه رسیده وanti_fracking_demonstration عایدی شخص پوتین از چاه‌های نفت این کشور را کاهش میدهد. اما رسیدن نفت کانادا به بازارهای آمریکا نیازمند لوله‌کشی است. چراکه تاکنون این نفت با تانکر حمل میشده و درنتیجه گران در‌می‌آمده. اینجاست که گروه‌های محیط‌زیستی هرروزه تظاهرات میکنند که این لوله‌کشی نفت از کانادا تا آمریکا به محیط زیست صدمه میزند (حمل نفت با تانکر بهترست؟!). همچنین بهره‌برداری از برخی منابع نفت خود آمریکا موسوم به فرکینگ اگرچه بسیار دشوار اما اخیرا با پیشرفتهایی تکنولوژيکی بصرفه گشته. اینجاست که بازهم طرفداران محیط‌زیست به میدان می‌آیند. اوباما رئيس جمهور آمریکا اما مخالف هردوست. نه نفت لوله‌کشی از کانادا و نه نفت فرکینگ خود آمریکا. بلکه خرید از خارج! چطور ممکنست رئیس جمهوری بر علیه ملت خود دستور دهد؟

وبسایت بنیادگرایان بزرگ سبز وابسته به اتحادیه سیاستهای محیط‌زیستی در گزارشی بسیار خواندنی با عنوان «از روسیه با عشق؟» مشخصا به مراودات مالی گروه‌های حامی محیط زیست و مخالف توسعه صنعتی آمریکا و بهره‌برداری از نفت در کانادا با کاخ کرملین پرداخته و رد حسابهای مالی این گروه‌ها را تا میزکار پوتین پیدا کرده. وTrita Parsi, Vipin Narangبسایت لابی ایرانی از حسن داعی در نتیجه سالها تحقیقات گزارشات و اسناد دقیقی حاکی از مراودات مالی سازمان نایاک، لابی حامی برداشته شدن تحریمهای آمریکا علیه جمهوری اسلامی با شرکتهای صوری رژيم جمهوری اسلامی در سرتاسر دنیا و نهایتا با خود جمهوری اسلامی ارائه داده و رد حسابهای مالی این گروه رو تا میز کار خامنه‌ای پیدا کرده. امیرعباس فخرآور در وبسایت شخصی خودش پرده از رازی شوم در زندگی شخصی خامنه‌ای برداشته. او در طی تحقیقاتی خود در مورد مقاله‌ای «در خصوص نقش جمهوری اسلامی در ترورهای اخیر» متوجه دوره‌ای در سال ۱۹۶۴ میلادی برابر با ۱۳۴۳ خورشیدی میشود که خامنه‌ای برای پاره‌ای آموزشهای سیاسی به دانشگاه پاتریس لومومباوابسته به سازمان امنیت شوروی در اتحاد شوروی سابق رفته بوده. تا اینجا ارتباط رهبر ایران با اتحاد شوروی سابق مشخص شد. از لابی‌گری چین در آمریکا بگذریم که تولید در آمریکا نیازمند گذشتن از سد هزاران قانون مختلف کپی رایت، استاندارد، و ملاحظات محیط‌زیستی و فشارهای مالیاتیست. حال آنکه اجناس بنجل چینی این کشور را هم مثل ایران خودمان قبضه کرده‌اند! چین بعد از جنگ جهانی دوم برای مدتی رسما بخشی از اتحاد شوروی بود.

اینگونه است که اتحاد شوروی نوین متشکل از ایران، روسیه و چین و چندی جمهوری اقماری دیگر به مدد ثروت نفت دولت آمریکا را اجاره کرده اند. فکر میکنید با پایان دوران ریاست اوباما این مسائل تمام خواهد شد؟ از نظر کمونیستها هرکسی قیمتی دارد. پس از اوباما و دموکراتها به سراغ لابی‌گری در حزب جمهوری‌خواه خواهند رفت. کابوس کمونیستها جمع شدن بساط لابی‌گری شرکتها در آمریکاست.  جنبش ولف پک به دنبال تغییراتی بنیادی در قوانین آمریکاست تا دست لابی‌ها از خرید مقامات دولتی کوتاه شود. از طرف دیگر هر زمان دولت آمریکا به فکر اتخاذ تصمیمی خلاف منافع اتحاد شورویست گروه‌های طرفدار محیط‌زیست و سایر سازمانهای محیط‌زیستی دست به تظاهرات ظاهرا خودجوش زده تا جلوی این سیاستهارا بگیرند. سازمانهایی که خواسته‌های آنها تصادفا به نفع کشورهای بلوک شرقست! اینجاست که اگر از جمهوری اسلامی عاصی شده و فکر میکنیم چرا این نظام ساقط نمی‌شود باید فراتر از مرزهای ایران نگاه‌کرده و شرایط را ارزیابی کنیم. ایران یکی از جمهوری‌های اقماری اتحاد شوروی نوین به رهبری ولادمیر پوتینست. اکنون در مذاکرات هسته‌ای خامنه‌ای و اوباما نه تنها علیه یکدیگر نیستند، بلکه با همدیگر برای قانع کردن باقی آمریکا به وجود یک جمهوری اسلامی اتمی تلاش میکنند.

lobbying-161689_1280

پینوشت: اطلاعات بیشتر پیرامون خریدن سیاست‌مداران آمریکایی توسط کشورهای خارجی اینجا

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

دسته‌ها

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: